Czy każdy może nosić soczewki kontaktowe?
Noszenie soczewek kontaktowych jest obecnie bardzo popularne. Stanowią one doskonałą alternatywę dla okularów, jeśli potrzebujemy korekty wzroku, a jednocześnie zapewniają na co dzień maksimum wygody. Czy jednak każdy może nosić soczewki i jakie są przeciwwskazania do ich stosowania? Koniecznie dowiedz się, czy to rozwiązanie dla Ciebie.
Soczewki kontaktowe – kiedy są dobrym rozwiązaniem?
Noszenie soczewek kontaktowych w celu korekcji wzroku jest powszechne zarówno pośród dzieci, jak i dorosłych. Warto jednak pamiętać, że przy najmłodszych pacjentach ogromne znaczenie będzie miała współpraca na linii dziecko – rodzic. Chodzi głównie o najważniejsze zasady, które wskaże nam optyk, czyli regularna wymiana soczewek, czy zachowanie higieny w ich codziennym stosowaniu. Jednak stosowanie soczewek nie będzie dobre dla każdego, istnieją bowiem przeciwwskazania do ich stosowania. Czy wiesz, w jakich sytuacjach ich noszenia lepiej unikać?
Przede wszystkim soczewki kontaktowe nie powinny być noszone przez osoby, u których występują nawracające infekcje oczu. Kolejnym ważnym przeciwwskazaniem może być cukrzyca. Okuliści nie decydują się na przepisywanie soczewek diabetykom, ponieważ są oni zdecydowanie bardziej podatni na uszkodzenia rogówki oraz infekcje. Odradza się również ich noszenie ciężarnym, ze względu na możliwe występowanie suchości oka i zmian hormonalnych, ponadto należy je wyjąć na czas porodu, to wzrasta ciśnienie wewnątrzgałkowe.
Co jeszcze musisz wiedzieć o zaleceniach związanych z noszeniem soczewek?
Niepewna jest również możliwość noszenia soczewek przez alergików. Zwykle się ich nie poleca, ale nie są również całkowicie zakazane. Przede wszystkim alergicy powinni nosić miękkie soczewki, hydrożelowe, aby nie powodowały wysuszania i podrażniania oczu. Ponadto w takich przypadkach poleca się soczewki jednodniowe, które pozwalają uniknąć nadmiernego kontaktu delikatnego oka z zanieczyszczeniami i alergenami. Jest to jednak kwestia bardzo indywidualna i często zależy od rodzaju alergii.